V Senátu se řešilo, jak zvýšit zájem občanů o politiku
Zástupci neziskového sektoru z celé republiky se toto pondělí setkali z iniciativy senátorky za Pardubicko a Chlumecko, Miluše Horské, v Senátu PČR na jednodenní konferenci, při níž hledali možnosti, jak více zapojit občany do politiky. Tomuto tématu není dosud v ČR věnována patřičná pozornost, jak se na tom ostatně Horská, která je zároveň i místopředsedkyně Senátu, shodla i s ostatními účastníky konference. Přitom v řadě vyspělých zemí EU je běžné, že občané jsou šířeji zapojeni do výkonu veřejné správy, že s nimi starostové, hejtmani a poslanci více diskutují, vysvětlují a zdůvodňují jim svá rozhodnutí a politika zde probíhá celkově transparentněji. V těchto zemích se také občané zpravidla i o politiku více zajímají. ČR se za to v těchto otázkách stále pohybuje značně pod průměrem vyspělých zemí EU. Pozornost se proto soustředila zejména na zkušenosti (tzv. best practise) a příklady zapojení občanů do rozhodovacích procesů na úrovni různých evropských států. Horská vyzvala k tomu, aby se také u nás „vytvořily podmínky pro intenzivnější zapojení veřejnosti a občanského sektoru do rozhodování.“
Tématem konference bylo také legislativní posilování neziskového sektoru. Účastníci řešili některé aktuální palčivé problémy současného fungování neziskovek, diskutovaly se však i otázky finanční stability těchto organizací, a to včetně čerpání peněz z evropských fondů. „Nedáváme neziskovému sektoru potřebnou finanční dlouhodobější životaschopnost, čímž uvrháváme řadu skutečně potřebných organizací do často nepřekonatelné existenční nejistoty. A nezajišťujeme různorodost finančních zdrojů a ani transparentnost prostředí soutěže o grantové prostředky“, řekla Horská.
Horská vede expertní skupinu neziskových organizací, která řeší aktuální problémy tohoto sektoru a nově zakládá také meziparlamentní skupinu, jejímž cílem bude reagovat právě na potřeby neziskových organizací.