V Senátu se potkali přeživší z vypálených obcí a vystavují se zde osobní věci obyvatel Ležáků
Letos je to již 77 let, co nacisté vypálili obec Ležáky. Po tamních obyvatelích zůstalo nevelké množství zachovaných osobních věcí. V Senátu byla v úterý 14. května slavnostně zahájena výstavy „Ležáky - paměť lidí, krajiny a věcí“, která vystavuje například šaty, v nichž Jarmila Šťulíková, jedno ze dvou přeživších ležáckých děvčat, po válce přijela z Německa, kam byla poslána na převýchovu.
Výstavu připravilo Regionální muzeum v Chrudimi. Některé exponáty se veřejnosti zpřístupňují v rámci této expozice vůbec poprvé. K vidění budou například některé osobní věci rodiny Františky Švandové, jako její svatební šaty, snubní prsteny a kabelka.
Deset panelů výstavy mapuje život na Ležákách a zapojení nejen tamních obyvatel do odboje. Výstava přibližuje jejich povětšinou tragický osud po zatčení a vypálení Ležáků. Záštitu nad její senátní prezentací převzala místopředsedkyně Senátu Miluše Horská. „Výstava ukazuje utrpení nevinných lidí a statečnost těch, kdo se zapojili do odboje, “ vysvětluje Miluše Horská.
Zahájení výstavy v Senátu mělo velmi zvláštní náboj. Účastnili se jí totiž pamětnicí, přeživší z různých vypálených obcí. Bylo jich celkem devět, byla mezi nimi i Jarmia Doležalová, rozená Šťulíková, která je dnes již poslední přeživší tragédie v Ležákách. Miluše Horská všechny tyto osoby a jejich osudy jednak připomněla a také ocenila.
Výstava byla zahájena 14. května v 17 hodin v předsálí Jednacího sálu v Senátu a bude zde k vidění pro návštěvníky Senátu po následující dva týdny.
(14. 5. 2019)