Aktuality

Sjednocujeme postup při nakládání s příjmy vězňů

Senátem totiž prošla novela, která umožňuje, aby se každému vězni s finančním příjmem mohla tvořit rezerva na dobu po propuštění. To jim pomůže lépe se navrátit zpět do společnosti.

 

Přijaté změny v novele zákona o výkonu trestu odnětí svobody zaručí, že se každému pracujícímu vězni bude z peněz tvořit rezerva, kterou dostane při propuštění na svobodu.

Z různých výzkumů víme, že mezi největší problémy, se kterými se potýkají čeští vězni, patří finanční nejistota, nedostupné bydlení a drogové závislosti. Ty pak mohou být spouštěčem následné recidivy. Kapesné dá vězňům šanci začlenit se po výkonu trestu do života.

V současnosti se s pracovní odměnou vězně nakládá podle odlišných pravidel než s penězi z jiných zdrojů, například s důchodem nebo s přilepšením od příbuzných. Novela nově zavádí univerzální systém rozúčtování veškerých příjmů vězňů bez ohledu na jejich zdroj.

Že je toto téma skutečně potřebné a je nutné ho řešit, dokládají také data, podle nichž se téměř tři čtvrtiny odsouzených vrací zpátky za mříže.

Vězeň nepřipravený na odchod z vězení má větší šanci, že se znovu chytí do té stejné pasti. Největším problémem jsou první dny po propuštění. Pokud nemá kam jít, vrací se tam, kde to zná – na ulici nebo zpět do drogového světa. Kapesné a další věci proto musí být součástí plánu výstupu z vězení.

Předpis má napravit i situaci, kdy kvůli exekucím vězňů nezbydou části z nich peníze na nutné zdravotní, hygienické či korespondenční potřeby.

 

 

24.1. 2024