Senátorka Horská obhajuje nezávislosti veřejnoprávních médií


Senátorka Miluše Horská podporuje iniciativu, podle níž by se na výběru osob do mediálních rad měla podílet i horní komora Parlamentu. Sněmovna se v minulosti opakovaně odmítla vzdát svého vlivu na tato média, na druhou stranu se nyní vedou debaty mezi oběma komorami.

Senát na své červnové schůzi projednával petici na obranu veřejnoprávních médií, jejímž podnětem byla kritika prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) na adresu České televize a Českého rozhlasu, zejména po předloňských sněmovních a loňských prezidentských volbách. Současné nebezpečí tkví podle Miluše Horské v obsazování těchto mediálních rad, které mají vliv mimo jiné na jmenování a odvolávání šéfů veřejnoprávních médií.

Horní komora v usnesení jednomyslně, a to včetně zástupců ANO a ČSSD, konstatovala, že si je vědoma "nezbytnosti udržet institucionální a ekonomickou nezávislost médií veřejné služby jako hlavních garantů poskytování ověřených informací, stejně jako dalšího komplexního mediálního obsahu".

Senát již v minulosti dvakrát navrhl upravit volby členů rad tak, aby Senát nominoval třetinu z nich. Ani jeden z těch návrhů neprošel. Je zřejmé, že Sněmovna se nechce vzdát svého mocenského vlivu na tyto instituce.

Petice, kterou v době jejího loňského odevzdání podepsalo před 16 tisíc lidí, vyzývá mimo jiné k odmítnutí snahy části politiků média veřejné služby zrušit, zprivatizovat nebo převést pod jejich kontrolu. "Nechceme se vracet do dob vlády jedné strany," stojí v petici, která Senát vyzvala k přijetí zákonných pojistek proti "politické (z)vůli mocných".

 

 

 

13.6. 2019