Aktuality

Připomínka Dne pečujících osob

Na 2. října připadá Den pečujících. Pro senátorku Miluši Horskou jde o významnou připomínku osob, které nemají lehký život. Senátorka připomněla, že v České republice je podle kvalifikovaných odhadů 1,3 milionu osob, které dlouhodobě pečují v domácím prostředí o své blízké, ať už to je o nemocné partnery, seniorní rodiče a děti nebo dospělé se zdravotním postižením. „Péče se nepočítá na odpracované hodiny a není za ni mzda, nicméně pečující svoji pomoc blízkým poskytují často 24/7 po celý rok bez svátků a dovolených, “ upozornila Horská u letošní tiché připomínky tohoto dne.

V dnešní epidemiologické situaci působí na pečující negativně ještě další faktor, a to strach z nákazy koronavirem a přenos na osobu, o kterou pečují. „Je potřeba o neformální péči neustále mluvit a upozorňovat na to, že bez pomoci pečujících by se náš stát neobešel, ” připomněla na jeden z hlavních cílů Dne pečujících senátorka Miluše Horská.

„Neformálně pečovat“ znamená starat se dlouhodobě o své blízké v domácím prostředí, ať už se jedná o (nemocné) rodiče, partnery s chronickým onemocněním či po úrazu nebo o děti se zdravotním postižením. V současné době se otázkou péče o své blízké zabývá stále více lidí v celé společnosti, což souvisí se stárnutím naší populace a narůstajícím výskytem civilizačních onemocnění.

 

2.10. 2020