Aktuality

Právo a domácí násilí

Problematika domácího násilí se konečně dostává více do veřejného prostoru a přispívá k tomu také senátorka Miluše Horská. Ta nejprve podpořila a zaštítila televizní kampaň „Mlčení bolí“, dále v říjnu tohoto roku spoluprezentovala na půdě Senátu PČR výsledky reprezentativního výzkumu a v úterý 24. listopadu se také účastnila konference s názvem „Právo a domácí násilí: promítá se legislativa do praxe?“, jejíž cílem bylo zhodnotit současný stav v oblasti domácího násilí a diskutovat vhodnou právní úpravu, která by zlepšila současnou situaci. Akce byla obohacující mimo jiné i tím, že se jí účastnili také zahraniční právní experti, čímž byla česká právní praxe konfrontována se zkušenostmi ze zemí, které mají s právní regulací v této oblasti větší zkušenosti.

Také v české politice se postupně mění situace a i díky aktivitám senátorky Horské se plánuje ustanovení mezirezortní pracovní skupiny, která se bude systematicky věnovat problematice domácího násilí. „Připomínám, že například zálohované výživné je prioritou vlády, nalezneme ho v koaliční smlouvě a také v programovém prohlášení vlády“, sdělila Horská. Upozornila také na to, že Česká republika ještě musí ratifikovat Istanbulskou úmluvu, iniciovanou Radou Evropy, jejímž cílem je celoevropsky předcházet a potlačovat násilí; násilí na ženách a domácí násilí. „Tato úmluva je první mezinárodním právně závazným nástrojem, jenž představuje globální právní rámec zaměřený na prevenci násilí, ochranu obětí a odsouzení agresorů“, pokračuje Horská.

Z poznatků konference vyplynulo, že domácí násilí se v jeho různých formách týká až 1,4 miliónů žen v České republice. Skutečný rozměr je však velmi těžké vyčíslit, protože se daří odhalit a následně pomoci jen malému počtu těchto násilností. Proto odstartovala kampaň „Mlčení bolí“, proto se řeší otázka zkvalitnění práce sociálních pracovníků, proto se objevují požadavky na rychlé zavedení zálohovaného výživného. Senátorka Horská všechny tyto aktivity podporuje a dodává, že je třeba „aktivně spolupracovat s různými iniciativami a intervenčními centry na řešení této problematiky“.    

12308667_10153791630382953_5969972548634568163_n