Aktuality

Pandemie zhoršila situaci neziskovek, řada z nich je ve velkých problémech

Velké propouštění, snižování pracovních úvazků i omezování některých činností čeká řadu neziskových organizací, které se kvůli pandemii koronaviru dostávají do nepříznivé ekonomické situace. Stát přitom zatím neplánuje, že by jim pomohl. V nejbližší době se to může projevit například v poskytování sociální péče nebo záchraně ohrožených zvířat.

„Pandemie zhoršila situaci řady neziskovek. Nezapomínejme na ně a na to, jak už teď obětavě pomáhají v sociální oblasti, lidem v nouzi, při záchraně ohrožených zvířat atd. Jejich služby jsou nezastupitelné a není možné to právě v této těžké době přehlížet“, vysvětluje složitou situaci senátorka Miluše Horská.

„Lidé v neziskovém sektoru to dělají s velkým altruismem, takže to budou dělat třeba i dobrovolně ještě rok vedle svého zaměstnání, ale časem se vyčerpají," varuje Horská. Řadu neziskových organizací tak nyní budou držet lidé, kteří budou ochotni pracovat i přes výrazné snížení platu či jako dobrovolníci. Horská se dlouhodobě zasazuje o podporu neziskového sektoru, poukazuje na jeho problémy a řeší je v rámci své expertní skupiny, kterou pravidelně svolává do Senátu.

 

6.11. 2020