Oslavu Dne učitelů v režii senátorky Horské podpořil i ministr školství

Důstojnou oslavu Dne učitelů si na pondělí 26. března připravila do Sukovy síně pardubického Domu hudby 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská, která je současně ředitelkou Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ.

„Tato akce má tradičně za cíl připomínat důležitost profese pedagoga, “ řekla Miluše Horská. „Učitelé poskytují mladým lidem tolik potřebnou orientaci v dnešním složitém světě. A také klíčový benefit jejich dalšího života – vzdělání, “ sdělila Miluše Horská. Ta na oslavu výročí narození Učitele národů Jana Amose Komenského pozvala zaměstnance a pedagogy mateřských, základních, středních škol z Pardubického kraje, ale také vysokoškolské pedagogy z Univerzity Pardubice a Hradec Králové.

Slavnostního galavečera se zúčastnili též ředitelé a pracovníci dětských domovů, domovů dětí a mládeže, zřizovatelé škol, zaměstnanci pedagogicko-psychologické poradny, představitelé Pardubického kraje a Magistrátu města Pardubic či aktivní senioři z pardubických klubů.

„Rádi jsme Dni učitelů poskytli záštitu a finanční pomoc, “ shodli se představitelé Pardubického kraje, vicehejtman Roman Línek a radní zodpovědný za oblast školství Bohumil Bernášek.

„Učitel je průvodcem vzdělávání bez ohledu na to, jaké penzum informací zrovna koluje v éteru. Dnes jsme doslova ubiti informacemi. Tento fakt má vliv na to, že vzdělávání možná dnes nemá takovou váhu, jakou by v našich očích mělo mít. Osobně bych chtěl pedagogům vyseknout obrovskou poklonu. Na ministerstvu školství se budu zasazovat o to, aby pro práci učitelů byly lepší a lepší podmínky, “ sdělil posluchačům v zaplněném sále ministr školství v demisi Robert Plaga.

„Školství bohužel nadále zůstává značně podfinancované. Je třeba vytvářet vytrvalý tlak na to, aby naše země patřila do skupiny států, které jsou největšími investory do vzdělávání. S tím je spojeno i odměňování učitelů a jejich profesní podpora, tedy smysluplný kariérní systém, “ podotkla Miluše Horská, která věří, že nová vláda si vezme tyto priority za své.

„I když jsem se stal poslancem, stále se cítím být pedagogem. Profesi učitele nevnímám jako zaměstnání, ale jako poslání, které člověka provází celý život, “ vyjádřil se ředitel Gymnázia Mozartova Pardubice a člen dolní komory Parlamentu České republiky Marek Výborný.

„Základem úspěchu jsou kvalitní učitelé, kteří jsou schopni odpovídat na zvídavé otázky žáků a k takovým otázkám je motivovat, “ nechal se slyšet dlouholetý ředitel pardubického Gymnázia Dašická a současný předseda Jednoty českých matematiků a fyziků Josef Kubát.

„Škola nemůže být apolitická už proto, že je součástí veřejného života, ale nemá být ideologická, “ prohlásil vedoucí komunikace vzdělávací společnosti Eduin Bob Kartous, jehož překvapilo, že pouze polovina mladých středoškoláků si myslí, že demokracie je nejlepší forma správy věcí veřejných. „Moc tomu nerozumím u lidí, kteří se narodili po roce 2000. Možná je to tím, že jim chybí osobní zkušenost s totalitní mocí a nemají srovnání s tím, co bylo před rokem 1989, “ přemítal Bob Kartous.

Jednou z hvězd oslavy Dne učitelů byla známá operní pěvkyně Andrea Tögel Kalivodová. „Vážím si každého učitele, který jde každý den do školy a tam si láme hlavu nad tím, jak co nejlépe přiblížit žákům probíranou látku. To není žádná legrace, “ podotkla sólistka pražského Národního divadla, která se vrátila do známého prostředí. „V Domě hudby jsem před 21 lety vyhrála pěveckou soutěž konzervatoří. Přijde mi to jako včera. Rychle to utíká, “ usmívala se Andrea Tögel Kalivodová.

Skvělé výkony podaly také taneční soubory školy SVÍTÁNÍ, jež už více než čtvrtstoletí pomáhá dětem a mladým lidem s hendikepem. Vtipným průvodcem akce se stal herec Východočeského divadla Pardubice Milan Němec, který v roli moderátora hbitě zaskočil za nemocnou Janu Paulovou.