Obří žihadlo i včelí roj budou atrakcí výstavy Východočeského muzea v Senátu

Praha/Pardubice (27. února 2019) – Na včely ze všech úhlů i úlů láká výstava Východočeského muzea v Pardubicích, která se slavnostně otevře ve čtvrtek 28. února ve 14 hodin v Zaháňském salonku v Senátu. Pro veřejnost bude přístupná do 28. dubna, vstup je zdarma.

Tematika včel se tak na Malé Straně spojí s politikou. A že je zde skutečně dost co řešit. Senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí totiž v uplynulých měsících značně napomohli k tomu, aby se jasně definovalo to, co je a co není medovina. „Ten nápoj se dost pančuje. Pravá medovina je ale jen z vykvašeného medu“, říká senátor Petr Šilar, který se zasadil o stanovení této definice. Ostatně to byli zejména včelaři z Pardubicka v čele s Evženem Báchorem, kteří napomohli k tomu, že je v platnosti tato legislativní vyhláška.

Tím však ale problémy, které v oblasti včelařství vyžadují zásahy legislativy, ještě nekončí. „Nešvarem jsou kupčení s včelstvy, dovozy cizích včelstev a také nemoci včel“, vyjmenovává senátorka Miluše Horská, která je zároveň místopředsedkyní horní parlamentní komory. Upozorňuje přitom na význam včelařů pro spolkový život a vůbec život v obcích. I proto ráda výstavu na téma včelařství do Senátu přijala.

 „Téma včel a medu provází lidi odnepaměti a stále vzbuzuje spoustu otázek. Na některé jsme se pokusili odpovědět výstavou, která měla svou premiéru loni na Zámku Pardubice, “ zve do Senátu na výstavu ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

„Včely jsou neuvěřitelně zajímaví a rozmanití živočichové, jejichž výzkum stále přináší nové objevy. Některé zprostředkujeme i návštěvníkům. Zblízka si prohlédnou obří model žihadla nebo model včelího roje, “ láká kurátor výstavy entomolog Jan Dolanský. Výstava se věnuje nejen včele medonosné – mnoho zajímavostí se návštěvníci dozvědí o divoce žijících samotářských včelách, o včelím příbuzenstvu, predátorech i škůdcích. K vidění budou také historické i moderní úly včetně termosolárního úlu, který si poradí s nemocí varroázou.

Výstava Včely ze všech ú(h)lů se koná pod záštitou místopředsedkyně Senátu Miluše Horské.

Otevřena je denně, a to v březnu od 10 do 16 hodin a v dubnu od 10 do 17 hodin.