Nezapomínejme na komunistické oběti

Váleční veteráni, zástupci armády, ale i politici si připomněli 70. výročí smrti generála Heliodora Píky. Za údajnou špionáž a zradu byl v roce 1949 odsouzen k trestu smrti oběšením. S projevem na pietní aktu vystoupila také senátorka Miluše Horská, která je místopředsedkyní Senátu.

Svou řeč zahájila Horská slovy, že „naši politici by měli vždy, když přijdou do styku s komunisty, myslet hlavně na jejich oběti z oněch dlouhých 40 let, jako na Miladu Horákovou nebo Heliodora Píku“. „Často ale spíše myslí na jejich dnešní nabubřelé pohrobky a na poslanecké hlasy, díky nimž může v naší zemi přežívat současná vláda, “ povzdechla si senátorka Horská.

„Jak máme zejména naší mladé generaci vysvětlovat, že komunistický režim byl režimem zločinným, když dnes komunisté mají vládu v hrsti, když si diktují, co se má prosadit nebo schválit?" dodala kriticky směrem k současné vládě hnutí ANO a ČSSD podporované komunisty.

Pietního aktu před budovou generálního štábu Armády ČR v Dejvicích se zúčastnila také rodina generála Píky. Synovci Jan a Karel převzali Záslužný kříž ministra obrany. Na místě byla rovněž zahájena výstava Destrukce důstojnického sboru po roce 1948, která připomíná osudy politicky pronásledovaných vojáků.

 

24.6. 2019