Městská policie u senátorky Horské. Co tu řešila? Krev!

Městská policie zamířila v pondělí vpodvečer do pardubické kanceláře místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horské. A co tu řešila? Krev!

Početný tým strážníků

Do senátní kanceláře dorazil početný tým pardubických strážníků, který se letos zapojil do unikátních Valentýnských odběrů krve. Ty se letos už po osmé na svátek zamilovaných uskutečnily v Pardubické nemocnici. „V Městské policii Pardubice pracuje řada lidí, kteří darují krev pravidelně. Spíš je tu těžké najít někoho, kdo nejcennější životní tekutinu ještě nikdy v životě nedaroval, “ řekla Miroslava Koudelková, jež byla hlavní iniciátorkou nápadu zapojit se s kolegy do této výzvy.

„Jsem ráda, že jsme do toho šli. Chci poděkovat všem, kteří se nechali vyhecovat, “ poznamenala prvodárkyně z řad Městské policie Pardubice. „Personál transfuzního oddělení Pardubické nemocnice byl skvělý, úžasný. Všechno šlo hladce. Při Valentýnských odběrech krve tam panovala velmi příjemná atmosféra. Úplně opadl počáteční strach, který jsem měla z jehel, “ nechala se slyšet městská policistka, která stejně jako všichni ostatní dárci obdržela řadu zajímavých cen včetně poukazu na romantickou večeři v pardubické restauraci U Dvou Kohoutků. „Musím pochválit i nádherné dárky ze školy SVÍTÁNÍ. Ty se opravdu povedly, “ dodala.

Hezká tradice

„Mám radost z toho, že na Valentýnské odběry krve dorazí vždycky víc prvodárců a 60 % z nich pak podle statistik z předchozích ročníků přichází znovu, “ konstatovala místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, která je hlavní iniciátorkou této akce. „Myslím, že už je to po 8 letech hezká tradice, která spojuje příjemné s užitečným, “ poznamenala Miluše Horská, jež sama krev také darovala. „Když můžu ve svém věku darovat krev, tak to není špatná zpráva, “ usmívala se senátorka, která je též ředitelkou Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ. Ta už více než čtvrtstoletí pečuje o děti a mladé lidi s hendikepem.

„Darovat krev už jsem chtěl relativně dlouho, ale odrazoval mě poměrně složitý proces registrace. O akci jsem se dozvěděl přes Facebook. Z mé strany bylo vše v pořádku, “ řekl mladý fotograf, tiskař a grafik Jan Štěpánek, jehož prý na samotném odběru nic nepřekvapilo. „Když jsem dorazil domů, šel jsem si pro jistotu lehnout. Nevěděl jsem, co se mnou první odběr udělá, “ podotkl.

Příjemná atmosféra

Na výzvu senátorky Miluše Horská reagovala i prvodárkyně Renáta Šťastná. „O darování krve jsem přemýšlela už dlouho, ale nikdy jsem nenašla čas. Trochu jsem se bála, že budu jako prvodárce po padesátce nepoužitelná. Díky účasti na této akci jsem však zjistila, že jsem zdravá, což je skvělá zpráva. K lékaři moc nechodím, tak jednou za uherský rok. Teď se mi potvrdilo, že jsem v pořádku, “ konstatovala prvodárkyně. „Po odběru mě mile překvapilo, že se mezi sebou bavili i cizí lidé, a to stylem, jako kdyby se dlouho znali. To bylo rovněž moc příjemné, “ doplnila.

Dlouho odolával

Pravidelným podporovatelem Valentýnských odběrů krve je i náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Když mě měli jako malému brát krev, tak jsem se vždycky kácel. Do 49 let jsem odolával, ale pak jsem si řekl, že je hezká morální podpora, ale že bude fajn, když půjdu příkladem a pomůžu dobré věci i darováním krve. Poprvé jsme šli společně s manželkou a už jsme s tím nepřestali, “ vysvětlil Roman Línek.