Aktuality

Jde skloubit rodičovství a vědu?

 

„Rodičovství, péče a vědecká profese: současnost a budoucnost“, byl název konference, která se uskutečnila ve čtvrtek 10. října 2019 ve Frýdlantském salónku Senátu Parlamentu ČR. Akci uspořádaly společnými silami místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská a předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

„Jak skloubit rodičovství a vědu? Na tuto otázku si musí v určitém období své kariéry odpovědět každý vědec, který plánuje rodinu“, proto jsme tu to akci uspořádaly“, vysvětlila Miluše Horská.

Momentálně je systém hodnocení ve vědě nastaven tak, že diskriminuje všechny ženy, které se rozhodnou plně pečovat o své potomky. Na ženy je vyvíjen tlak ze strany společnosti a politiků, kteří se tváří, že žena je špatnou matkou, pokud o děti nepečuje minimálně tři roky. Tomu odpovídá i podpora státu, která je zaměřena především na péči o děti starší tří let. Pokud se tedy vědkyně tomuto systému nevzepře a zůstane s dětmi doma, jen s obtížemi v práci následující roky dohání tento čas strávený péčí o děti. Není tedy divu, že až třetina žen

Na akci vystoupili zástupci a zástupkyně ministerstev, grantových agentur, osoby z vedení výzkumných institucí a vědkyně a vědci. Mezi vystupujícími byli například předsedkyně Grantové agentury ČR Alice Valkárová, předseda vlády a předseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Andrej Babiš, místopředseda TA ČR Pavel Komárek nebo Klára Petrželková z našeho ústavu a rovněž jedna z organizátorek iniciativy VĚDMA na podporu vědkyň matek.

Vystupující se shodli v tom, že potřebujeme grantový systém, který bere rodičovství jako samozřejmou událost v životě vědců a vědkyň, ne jako anomálii. Mezi návrhy, které se chystá NKC- gender a věda předložit, jsou grantový systém, který bude brát rodičovství jako něco normálního, i návratové granty pro rodiče.

 

10.10. 2019